Be Responsible Program
The Beryllium Science and Technology Association (BeST) predstavlja vam svoj program odgovornog rukovanja berilijem „Be Responsible”. Na ovoj se internetskoj stranici možete upoznati s time u koju se svrhu berilij uobičajeno koristi, a na njoj možete saznati i informacije i smjernice kako poboljšati sigurnost radnika tijekom proizvodnje i prerade materijala koji sadrže berilij. BeST je predstavnik najvećih uvoznika berilija u EU. Detaljnu verziju programa „Be Responsible” možete pronaći na engleskom jeziku na adresi www.berylliumsafety.eu.
OBRATITE NAM SE
Beryllium Science & Technology Association AISBL
Rue Belliard 205
1040 Bruxelles
Tel: +32 (0)2 213 74 20
Email: info @ beryllium . eu
ŠTO JE
BERILIJ?
Berilij je prirodni element koji se dobiva iz minerala kao metal berilija. Čisti metal berilija ima neuobičajeno visoko talište i najlakši je od svih čvrstih, kemijski stabilnih elemenata. Berilij je za trećinu mase lakši od aluminija, no ima šest puta veću savojnu krutost od čelika.
ZA ŠTO SE BERILIJ NAJČEŠĆE KORISTI?
Berilij se najčešće koristi kao metalna legura bakar-berilij (CuBe) koja sadrži do 2 % berilija. Uobičajeni oblici legure bakar-berilij u proizvodnji uključuju klipove, šipke, cijevi, ploče i trake. Legure koje sadrže berilij koriste se u električnoj i elektroničkoj opremi, medicinskoj opremi, istraživanju energije, podmorskim konstrukcijama, plastičnim kalupima, tlačnim prekidačima, zrakoplovima, aeronautičkoj, komunikacijskoj, automobilskoj proizvodnji i proizvodnji teške opreme gdje su pouzdanost i dugi vijek trajanja od presudne važnosti.
POTENCIJALNI ZDRAVSTVENI RIZICI IZLAGANJA BERILIJU
Prerada materijala koji sadrže berilij može predstavljati zdravstveni rizik ako se ne poštuju mjere zaštite sigurnosti, posebno u postupcima koji stvaraju prašinu. Udisanje čestica berilija koje lebde u zraku kod osjetljivih osoba može izazvati ozbiljnu bolest pluća koja može biti smrtonosna.
Proizvođači i distributeri proizvoda koji sadrže berilij pripremaju listove sa sigurnosnim podacima (SDS), listove s podacima o proizvodima (PIS) ili listove sa sigurnosnim informacijama (SIS) koji pružaju dodatne smjernice za zdravlje, sigurnost i okoliš koje treba pročitati i razumjeti prije rada s materijalima koji sadrže berilij.
ZAŠTITA
RADNIKA OD BERILIJA
Pogoni u kojim se čestice berilija pojavljuju u obliku prašine ili isparina u zraku moraju imati mehanizme kontrole izloženosti opasnim česticama kao što je lokalna ispušna ventilacija. Izloženost radnika opasnim česticama na radnom mjestu u pogledu graničnih vrijednosti profesionalne izloženosti (OEL) nije vidljiva i zahtijeva uzimanje uzoraka zraka od strane industrijskog higijeničara ili drugog kvalificiranog stručnjaka za zaštitu na radu radi usporedbe s propisanom razinom OEL-a.
U srži programa „Be Responsible” koji provodi BeSt jest Model zaštite radnika od berilija (BWPM) koji se temelji na osam elemenata koje će koristiti i uprava i radnici.
Zadržite berilij
Izvan pluća Tako što će radna područja biti čista
Da ne dođe u dodir s kožom Da ne dođe u dodir s odjećom
Na izvoru Na radnom području
U proizvodnom pogonu Pripremom radnika
Podrazumijeva se da ovaj model nije prikladan za sve situacije te da krajnji korisnici možda ne trebaju provedbu cijelog ovog modela na svom radnom mjestu, nego samo nekog njegovog dijela. Uspjeh ovog modela, tj. postizanje izuzetnih sigurnosnih rezultata u pogledu kontrole berilija, ovisi o kombinaciji odgovornog upravljanja sigurnošću, disciplinirane upotrebe modela zaštite radnika od berilija i aktivnog sudjelovanja radnika.
KONTROLA IZLOŽENOSTI NA RADNOM MJESTU
Model BWPM pruža korisne smjernice i informacije operativnim rukovoditeljima objekata s radnicima koji rukuju materijalima koji sadrže berilij na načine koji stvaraju čestice u zraku. Modelom se potiče upotreba nadzornih mjera i mjera zaštite na radu, uključujući osobnu zaštitnu opremu, radi kontrole potencijalne izloženosti radnika. Potrebno je provoditi kontrolu izloženosti radi ograničavanja emisije i raspršivanja čestica u obliku prašine kako bi područja za rad s berilijem bila čista, te kako bi se tijekom rada u za to predviđenom području i u proizvodnom pogonu spriječio ulazak sitnih čestica berilija u pluća ili njihov dodir s kožom i odjećom. Mjere za kontrolu treba ocijeniti i provoditi po potrebi. Radnici moraju biti obučeni za radne postupke u skladu sa sigurnosnim mjerama.
Osnovno sredstvo za smanjenje izloženosti jesu nadzorne mjere i održavanje radnog mjesta vidno čistim. Izolacija prerade putem lokalne ispušne ventilacije i prerada mokrim postupkom često su učinkovito sredstvo za kontrolu stvaranja čestica u zraku. Možda će biti potrebna osobna zaštitna oprema (OZO) kao što su respirator, rukavice, zaštitna odjeća i navlake za cipele.
Na stranici www.berylliumsafety.eu, BeST nudi alat za izvore izloženosti koji opisuje potencijal rizika prema vrsti proizvodnje i pruža smjernice za određene proizvodne probleme. Alat također uključuje pomagala za obuku radnika.
MEDICINSKI NADZOR
RADNIKA
Poslodavci bi se trebali pridržavati propisa koje su države članice utvrdile u vezi sa nadzorom zdravlja i zaštite na radu. Međutim, BeST preporučuje da svakog radnika koji pokazuje znakove ili simptome izloženosti beriliju pregleda liječnik specijalist za kronične plućne bolesti. Simptomi mogu uključivati otežano disanje, neobjašnjiv kašalj, umor, gubitak težine, groznicu i noćno znojenje. Europske su zemlje uspostavile centre za sigurnost i zdravlje na radu, koji su obično nadležna državna tijela. Popis nacionalnih centara dostupan je na našoj web-stranici na engleskom jeziku.
NAČINI UPOTREBE, KORISTI I VAŽNE PRIMJENE BERILIJA
Zbog svoje nenadmašne kombinacije svojstava, berilij i materijali koji sadrže berilij postali su važni materijali za širok spektar gospodarskih i državnih primjena. Ti materijali donose neizmjerne koristi društvu te su prvi izbor tamo gdje nema mjesta neuspjehu. Berilij je kritična sirovina (CRM) za EU i nalazi se na popisu kritičnih sirovina Europske unije od njegovog prvog objavljivanja 2011. godine.